Fixed Positive LDO Regulator,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 7336192283 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Date Of Intro | 2019-08-26 |
| YTEOL | 6.2 |
| Adjustability | FIXED |
| Maximum drop-back voltage 1 | 1.35 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 1.22 V |
| Maximum absolute input voltage | 18 V |
| Maximum input voltage | 15 V |
| Minimum input voltage | 3 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-G2 |
| length | 6.5 mm |
| Maximum grid adjustment rate | 0.006% |
| Maximum load regulation | 0.01% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 1 A |
| Maximum output voltage 1 | 1.53 V |
| Minimum output voltage 1 | 1.47 V |
| Nominal output voltage 1 | 1.5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-252 |
| Encapsulate equivalent code | SMSIP2/3H,.38,90TB |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG |
| method of packing | TR, 13 INCH |
| Regulator type | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 2.55 mm |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.3 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum voltage tolerance | 2% |
| width | 5.5 mm |