Active Delay Line, 1-Func, 5-Tap, True Output, TTL, PDIP8, 5.08 MM HEIGHT, PLASTIC, DIP-14/8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TDK Corporation |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8/14,.3 |
| Contacts | 14/8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| Logic integrated circuit type | ACTIVE DELAY LINE |
| Number of functions | 1 |
| Number of taps/steps | 5 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8/14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 65 mA |
| programmable delay line | NO |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 131.25 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.58 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Total delay nominal (td) | 125 ns |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| ADL-125SH | ADL-100SH | ADL-020SH | ADL-075SH | ADL-150SH | ADL-250SH | ADL-200SH | ADL-025SH | ADL-050SH | ADL-060SH | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Active Delay Line, 1-Func, 5-Tap, True Output, TTL, PDIP8, 5.08 MM HEIGHT, PLASTIC, DIP-14/8 | Active Delay Line, 1-Func, 5-Tap, True Output, TTL, PDIP8, 5.08 MM HEIGHT, PLASTIC, DIP-14/8 | Active Delay Line, 1-Func, 5-Tap, True Output, TTL, PDIP8, 5.08 MM HEIGHT, PLASTIC, DIP-14/8 | Active Delay Line, 1-Func, 5-Tap, True Output, TTL, PDIP8, 5.08 MM HEIGHT, PLASTIC, DIP-14/8 | Active Delay Line, 1-Func, 5-Tap, True Output, TTL, PDIP8, 5.08 MM HEIGHT, PLASTIC, DIP-14/8 | Active Delay Line, 1-Func, 5-Tap, True Output, TTL, PDIP8, 5.08 MM HEIGHT, PLASTIC, DIP-14/8 | Active Delay Line, 1-Func, 5-Tap, True Output, TTL, PDIP8, 5.08 MM HEIGHT, PLASTIC, DIP-14/8 | Active Delay Line, 1-Func, 5-Tap, True Output, TTL, PDIP8, 5.08 MM HEIGHT, PLASTIC, DIP-14/8 | Active Delay Line, 1-Func, 5-Tap, True Output, TTL, PDIP8, 5.08 MM HEIGHT, PLASTIC, DIP-14/8 | Active Delay Line, 1-Func, 5-Tap, True Output, TTL, PDIP8, 5.08 MM HEIGHT, PLASTIC, DIP-14/8 |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP8/14,.3 | DIP, DIP8/14,.3 | DIP, DIP8/14,.3 | DIP, DIP8/14,.3 | DIP, DIP8/14,.3 | DIP, DIP8/14,.3 | DIP, DIP8/14,.3 | DIP, DIP8/14,.3 | DIP, DIP8/14,.3 | DIP, DIP8/14,.3 |
| Contacts | 14/8 | 14/8 | 14/8 | 14/8 | 14/8 | 14/8 | 14/8 | 14/8 | 14/8 | 14/8 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 | R-PDIP-T8 |
| Logic integrated circuit type | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE | ACTIVE DELAY LINE |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of taps/steps | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Number of terminals | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8/14,.3 | DIP8/14,.3 | DIP8/14,.3 | DIP8/14,.3 | DIP8/14,.3 | DIP8/14,.3 | DIP8/14,.3 | DIP8/14,.3 | DIP8/14,.3 | DIP8/14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 65 mA | 65 mA | 65 mA | 65 mA | 65 mA | 65 mA | 65 mA | 65 mA | 65 mA | 65 mA |
| programmable delay line | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 131.25 ns | 105 ns | 22 ns | 78.75 ns | 157.5 ns | 262.5 ns | 210 ns | 28 ns | 53 ns | 63 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.58 mm | 5.58 mm | 5.58 mm | 5.58 mm | 5.58 mm | 5.58 mm | 5.58 mm | 5.58 mm | 5.58 mm | 5.58 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Total delay nominal (td) | 125 ns | 100 ns | 20 ns | 75 ns | 150 ns | 250 ns | 200 ns | 25 ns | 50 ns | 60 ns |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |