
General Purpose Inductor, 2.7uH, 20%, 1 Element, Iron-Core,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | IRON |
| DC Resistance | 0.11 Ω |
| Nominal inductance(L) | 2.7 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 55 |
| Maximum rated current | 1.6 A |
| Shape/Size Description | TUBULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| special characteristics | Q MEASURED AT 10 MHZ |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal location | AXIAL |
| Terminal shape | PRINTED WIRING PIN |
| Test frequency | 7.9 MHz |
| Tolerance | 20% |
| Base Number Matches | 1 |