HA2-2541/883 amplifier basic information:
HA2-2541/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are QIP, QUAD12,.4SQ
HA2-2541/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of HA2-2541/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 25 µA Its maximum average bias current is 50 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of HA2-2541/883 is 250 V/us. The maximum slew rate of the HA2-2541/883 given by the manufacturer is 39 mA, while the minimum slew rate is 200 V/us. Its minimum voltage gain is 10000. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the HA2-2541/883 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 40000 kHz.
The nominal supply voltage of HA2-2541/883 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of HA2-2541/883 is 2000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of HA2-2541/883:
HA2-2541/883 has 12 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Terminal pitch is 2.54 mm.
HA2-2541/883 amplifier additional information:
HA2-2541/883 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of HA2-2541/883 is: YES. Its temperature grade is: MILITARY. HA2-2541/883 is not Rohs certified.
The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W12. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of HA2-2541/883 is: QIP. HA2-2541/883 packaging materials are mostly METAL. And its package shape is ROUND.
HA2-2541/883 package pin formats are: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
HA2-2541/883 amplifier basic information:
HA2-2541/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER. Commonly used packaging methods are QIP, QUAD12,.4SQ
HA2-2541/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of HA2-2541/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Its peak reflow temperature is NOT SPECIFIED Its maximum bias current at 25°C is: 25 µA Its maximum average bias current is 50 µA
How to simply check the efficiency of an amplifier? Looking at its slew rate, the nominal slew rate of HA2-2541/883 is 250 V/us. The maximum slew rate of the HA2-2541/883 given by the manufacturer is 39 mA, while the minimum slew rate is 200 V/us. Its minimum voltage gain is 10000. When the op amp is used in a closed loop, at a certain closed-loop gain (usually 1 or 2, 10, etc.), the frequency when the HA2-2541/883 gain becomes 0.707 times the low-frequency gain is 40000 kHz.
The nominal supply voltage of HA2-2541/883 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The input offset voltage of HA2-2541/883 is 2000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of HA2-2541/883:
HA2-2541/883 has 12 terminals. Its terminal position type is: BOTTOM. Terminal pitch is 2.54 mm.
HA2-2541/883 amplifier additional information:
HA2-2541/883 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of HA2-2541/883 is: YES. Its temperature grade is: MILITARY. HA2-2541/883 is not Rohs certified.
The corresponding JESD-30 code is: O-MBCY-W12. The corresponding JESD-609 code is: e0. The packaging code of HA2-2541/883 is: QIP. HA2-2541/883 packaging materials are mostly METAL. And its package shape is ROUND.
HA2-2541/883 package pin formats are: CYLINDRICAL. Its terminal form is: WIRE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | QIP, QUAD12,.4SQ |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 50 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 25 µA |
| Minimum Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 2000 µV |
| JESD-30 code | O-MBCY-W12 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | NO |
| Negative supply voltage upper limit | -17.5 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 12 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | METAL |
| encapsulated code | QIP |
| Encapsulate equivalent code | QUAD12,.4SQ |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| minimum slew rate | 200 V/us |
| Nominal slew rate | 250 V/us |
| Maximum slew rate | 39 mA |
| Supply voltage upper limit | 17.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 40000 kHz |
| Minimum voltage gain | 10000 |
| Base Number Matches | 1 |
