
POWER/SIGNAL RELAY, 3PDT, MOMENTARY, 0.005A (COIL), 220VDC (COIL), 1200mW (COIL), 10A (CONTACT), SOCKET MOUNT, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1283415842 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 0 |
| body width | 35.5 mm |
| body height | 48.5 mm |
| Body length or diameter | 38.5 mm |
| Maximum coil current (DC) | 0.005 A |
| Coil operating voltage (DC) | 165 V |
| Coil power | 1200 mW |
| Coil release voltage (DC) | 22 V |
| Coil resistance | 40000 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 220 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Maximum contact current (AC) | 10 A |
| Maximum contact current (DC) | 10 A |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Installation features | SOCKET MOUNT |
| method of packing | TRAY |
| physical size | 38.5mm x 35.5mm x 48.5mm |
| Guideline | UL; VDE |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay function | 3PDT |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| seal | DUST PROOF |
| surface mount | NO |
| Termination type | SNAP ON |