
Board Connector, 1 Row(s), Male, Straight, Press Fit Terminal
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 7437183699 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Factory Lead Time | 22 weeks 1 day |
| Samacsys Description | Body Features: Primary Product Color Orange | Connector & Keying Code A | Configuration Features: Number of Rows 1 | Number of Positions 3 | PCB Mount Orientation Vertical | Contact Features: Mating Pin Diameter .31 INCH | Mating Pin Diameter 8.1 MM | Contact Size 8mm | Contact Type Pin | Contact Current Rating (Max) 200 AMP | Contact Mating Area Plating Material Silver | Dimensions: Connector Width 2.87 INCH | Connector Length 85.8 MM | Connector Width 73 MM | Connector Length 3.37 INCH | Housing Features: |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2024-04-04 10:57:02 |
| body width | 2.87 inch |
| body length | 3.37 inch |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT APPLICABLE |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | NOT APPLICABLE |
| DIN compliance | NO |
| Electromagnetic interference shielding | YES |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| MIL compliance | NO |
| Power Connector Ratings | 200A |
| Mixed contacts | NO |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | PANEL |
| Number of connectors | ONE |
| Number of ports | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 140 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Panel mounting | NO |
| Rated current (signal) | 200 A |
| Terminal pitch | 23 mm |
| Termination type | PRESS FIT |