
Connector Accessory, Contact, Phosphor Bronze
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 7428561951 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Samacsys Description | Body Features: Terminal Seal Type Family Seal | Contact Features: Typical Current Rating 10 AMP | Contact Size Size 16 | Mating Pin Diameter 1.56 MM | Interface Plating Nickel (Ni) | Contact Fabrication Stamped & Formed | Crimp Type F-Crimp | Mating Pin Diameter .061 INCH | Terminal Type Socket | Dimensions: Wire Size .8 – 2 MMSQ | Wire Size Search 16 AWG | Wire Size Search 1.25 MMSQ | Wire Size Search 1 MMSQ | Tab Length 9.2 MM | Wire Size Search 2 MMSQ | Wire Size Search 1.5 MMSQ | Wire Size 18 – 14 A |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2024-04-03 12:06:34 |
| Assembly name | CONTACT |
| Connector bracket type | CONNECTOR ACCESSORY |
| Contactor design | STAMPED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact style | BLADE PIN-SKT |
| Cross-sectional area | 2 mm2 |
| DIN compliance | NO |
| IEC compliance | NO |
| MIL compliance | NO |
| Material | PHOSPHOR BRONZE |
| Installation method | STRAIGHT |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Rated current | 10 A |
| Terminal type | CRIMP |
| Wire gauge | 14 AWG |
| Maximum wire diameter | 14 AWG |
| Minimum wire diameter | 18 AWG |