Binary Counter, LS Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Bidirectional, TTL, CQCC20,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | YAGEO |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | LS |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Maximum supply current (ICC) | 35 mA |
| propagation delay (tpd) | 53 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | QUAD |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| minfmax | 20 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| 54LS191/B2A | 54LS191/BFA | 54LS191/BEA | |
|---|---|---|---|
| Description | Binary Counter, LS Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Bidirectional, TTL, CQCC20, | Binary Counter, LS Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Bidirectional, TTL, CDFP16, | Binary Counter, LS Series, Synchronous, Positive Edge Triggered, 4-Bit, Bidirectional, TTL, CDIP16, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL |
| series | LS | LS | LS |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | R-CDFP-F16 | R-CDIP-T16 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Load/preset input | YES | YES | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | FLATPACK | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 35 mA | 35 mA | 35 mA |
| propagation delay (tpd) | 53 ns | 53 ns | 53 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD | FLAT | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | QUAD | DUAL | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE |
| minfmax | 20 MHz | 20 MHz | 20 MHz |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |
| Maker | YAGEO | - | YAGEO |