Film Capacitor, Polypropylene, 630V, 0.015uF
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Aerovox Corporation |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.015 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| Custom functions | Consult Factory |
| diameter | 14 mm |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| length | 24 mm |
| Manufacturer's serial number | ARPM |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Axial |
| method of packing | Bulk |
| Rated (AC) voltage (URac) | 280 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 630 V |
| series | ARPM |
| Base Number Matches | 1 |