CAPACITOR, METALLIZED FILM
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1283658876 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Country Of Origin | Japan |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.03 |
| capacitance | 0.056 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| high | 12 mm |
| length | 13 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package form | Radial |
| method of packing | Ammo Pack |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 450 V |
| surface mount | NO |
| Terminal pitch | 10 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 6.5 mm |