
Film Capacitor, Polypropylene, 630V, 3% +Tol, 3% -Tol, 0.15uF, Through Hole Mount, RADIAL LEADED, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1756149037 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Japan |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.24 |
| capacitance | 0.15 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYPROPYLENE |
| high | 15 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 18 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 3% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | Radial |
| method of packing | Ammo Pack |
| positive tolerance | 3% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 630 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 15 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 9.5 mm |