
CAPACITOR, METALLIZED FILM, POLYESTER, 630V, 0.068uF, THROUGH HOLE MOUNT, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Yes |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 0 |
| Objectid | 2136799149 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 5% |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 630 V |
| capacitance | 0.068 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYESTER |
| JESD-609 code | e3 |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |
| Number of terminals | 2 |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| surface mount | NO |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |