Single Color LED, Red, Clear, T-1 3/4, 5mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Hewlett Packard Co. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | RED |
| color@wavelength | Red |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.05 A |
| Maximum forward voltage | 2.4 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Lens type | CLEAR |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 8.7 mm |
| peak wavelength | 626 nm |
| Maximum reverse voltage | 5 V |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| T code | T-1 3/4 |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| perspective | 6 deg |
| Base Number Matches | 1 |