Ceramic Capacitor, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, X7R, 15% TC, 10uF, Through Hole Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| high | 7.4 mm |
| length | 9.2 mm |
| width | 8.7 mm |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | FLAT |
| Number of terminals | 2 |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | Radial |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 15% ppm/°C |
| Objectid | 1756074236 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 6.2 |
| capacitance | 10 µF |
| dielectric materials | CERAMIC |
| negative tolerance | 20% |
| Temperature characteristic code | X7R |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| multi-layer | No |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |