Decoder/Driver, TTL, CDFP20,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 code | R-XDFP-F20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| 54F538FMQB | 54F538FM | 74F538FCQR | 74F538PCQM | 74F538DCQM | 74F538FC | 74F538FCQM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Decoder/Driver, TTL, CDFP20, | Decoder/Driver, TTL, CDFP20, | Decoder/Driver, TTL, CDFP20, | Decoder/Driver, TTL, PDIP20, | Decoder/Driver, TTL, CDIP20, | Decoder/Driver, TTL, CDFP20, | Decoder/Driver, TTL, CDFP20, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compli |
| JESD-30 code | R-XDFP-F20 | R-XDFP-F20 | R-XDFP-F20 | R-PDIP-T20 | R-XDIP-T20 | R-XDFP-F20 | R-XDFP-F20 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DFP | DFP | DFP | DIP | DIP | DFP | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL20,.3 | FL20,.3 | FL20,.3 | DIP20,.3 | DIP20,.3 | FL20,.3 | FL20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | FLATPACK | FLATPACK | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK | FLATPACK |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | NO | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | FLAT | FLAT | FLAT | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |
| Maker | - | - | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild |