CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 450V, 1uF, THROUGH HOLE MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Delta tangent | 0.2 |
| leakage current | 0.085 mA |
| Manufacturer's serial number | TWSS |
| Number of terminals | 2 |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | WIRE |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 0 |
| Objectid | 2017557555 |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| positive tolerance | 20% |
| ripple current | 21 mA |
| capacitance | 1 µF |
| polarity | POLARIZED |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 450 V |