4 A, 45 V, NPN, Si, POWER TRANSISTOR, TO-220AB
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | MOSPEC |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Maximum collector current (IC) | 4 A |
| Configuration | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 20 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 30 W |
| surface mount | NO |
