CAPACITOR, ALUMINUM ELECTROLYTIC, NON SOLID, POLARIZED, 6.3V, 470uF, THROUGH HOLE MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 2017558011 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 0 |
| ripple current | 391 mA |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 6.3 V |
| negative tolerance | 20% |
| polarity | POLARIZED |
| capacitance | 470 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| leakage current | 0.02961 mA |
| Manufacturer's serial number | YXB |
| Delta tangent | 0.22 |
| Number of terminals | 2 |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | WIRE |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |