
HCMOS Output Clock Oscillator, 58MHz Nom
| Parameter Name | Attribute value |
| Minimum supply voltage | 2.97 V |
| maximum symmetry | 45/55 % |
| Other features | STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR |
| maximum descent time | 8 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| longest rise time | 8 ns |
| Maximum supply voltage | 3.63 V |
| Output load | 30 pF |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| frequency stability | 100% |
| Nominal operating frequency | 58 MHz |
| Oscillator type | HCMOS |
| JESD-609 code | e4 |
| Number of terminals | 4 |
| Package body material | CERAMIC |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| physical size | 7.2mm x 5.2mm x 1.4mm |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 0 |
| Objectid | 8339156303 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Is it Rohs certified? | Yes |