CAPACITOR, CERAMIC, 50V, BX, 56uF, SURFACE MOUNT
| Parameter Name | Attribute value |
| Temperature characteristic code | BX |
| capacitance | 56 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| multi-layer | No |
| negative tolerance | 20% |
| dielectric materials | CERAMIC |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 50 V |
| high | 9.144 mm |
| length | 12.7 mm |
| width | 52.705 mm |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT |
| surface mount | YES |
| Terminal shape | J BEND |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 15% ppm/°C |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 7.16 |
| Objectid | 1756076866 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | Unknown |
| ECCN code | EAR99 |