
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.1666W, 430ohm, 150V, 2% +/-Tol, -350,500ppm/Cel,
| Parameter Name | Attribute value |
| Rated temperature | 70 °C |
| surface mount | NO |
| Operating Voltage | 150 V |
| Guideline | AEC-Q200 |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Country Of Origin | Mainland China, Taiwan |
| YTEOL | 6 |
| package instruction | AXIAL LEADED |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| Is Samacsys | N |
| Objectid | 845370702 |
| ECCN code | EAR99 |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| method of packing | AMMO PACK |
| Terminal shape | WIRE |
| structure | Tubular |
| Number of terminals | 2 |
| Package diameter | 1.9 mm |
| Package length | 3.4 mm |
| Lead diameter | 0.45 mm |
| resistance | 430 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| technology | CARBON FILM |
| Temperature Coefficient | -500,350 ppm/°C |
| Tolerance | 2% |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Package form | Axial |
| Rated power dissipation(P) | 0.1666 W |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |