Variable Capacitor, Ceramic, 500V, 7pF Min, 45pF Max, Vertical Adjuster, Through Hole Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | No |
| Objectid | 4000177880 |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 2 |
| package instruction | , |
| Country Of Origin | Mexico |
| Regulator direction | VERTICAL |
| multiple turns | |
| Package form | Chassis Mount |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | LUG |
| Maximum capacitance | 45 pF |
| Minimum capacitance | 7 pF |
| Capacitor type | VARIABLE CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| Installation features | CHASSIS MOUNT |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 500 V |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |