
VHF-KA BAND, 18V, GALLIUM ARSENIDE, HYPERABRUPT VARIABLE CAPACITANCE DIODE, DIE-1
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1407531637 |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | X-XUUC-N |
| Contacts | 1 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Minimum breakdown voltage | 18 V |
| Configuration | SINGLE |
| Diode Capacitance Tolerance | 10% |
| Minimum diode capacitance ratio | 3.9 |
| Diode component materials | GALLIUM ARSENIDE |
| Diode type | VARIABLE CAPACITANCE DIODE |
| frequency band | VERY HIGH FREQUENCY TO KA BAND |
| JESD-30 code | X-XUUC-N |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum quality factor | 2500 |
| surface mount | YES |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Varactor Diode Classification | HYPERABRUPT |