
Potentiometer, Wire Wound, 2W, 2000ohm, 5% +/-Tol, -50,50ppm/Cel,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package diameter | 22.22 mm |
| Package length | 18.6 mm |
| Rated power dissipation(P) | 2 W |
| resistance | 2000 Ω |
| Resistor type | POTENTIOMETER |
| technology | WIRE WOUND |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Tolerance | 5% |
| Package form | Panel Mount |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 7.5 |
| Objectid | 770284245 |
| Reach Compliance Code | Not Compliant |
| Country Of Origin | Mexico |
| structure | Round |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| rotation angle | 3600 deg |