General Purpose Inductor, 100uH, 15%, 1 Element
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| DC Resistance | 0.134 Ω |
| Nominal inductance(L) | 100 µH |
| Inductor Applications | FILTER CHOKE |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum rated current | 1.8 A |
| Shape/Size Description | CYLINDRICAL PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | PRINTED WIRING PIN |
| Tolerance | 15% |
| Base Number Matches | 1 |
| 170.207 | 170.206 | 170.204 | |
|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 100uH, 15%, 1 Element | General Purpose Inductor, 220uH, 15%, 1 Element | General Purpose Inductor, 470uH, 15%, 1 Element |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| DC Resistance | 0.134 Ω | 0.421 Ω | 0.615 Ω |
| Nominal inductance(L) | 100 µH | 220 µH | 470 µH |
| Inductor Applications | FILTER CHOKE | FILTER CHOKE | FILTER CHOKE |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Maximum rated current | 1.8 A | 1 A | 0.8 A |
| Shape/Size Description | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE |
| shield | NO | NO | NO |
| surface mount | NO | NO | NO |
| Terminal location | RADIAL | RADIAL | RADIAL |
| Terminal shape | PRINTED WIRING PIN | PRINTED WIRING PIN | PRINTED WIRING PIN |
| Tolerance | 15% | 15% | 15% |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |