Rocker Switch, SPDT, On-on, Maintained, 7 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Rocker Actuator, Through Hole-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Contact function | ON-ON |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Switch type | ROCKER SWITCH |
| Actuator type | ROCKER |
| Other features | UL,CSA APPROVED |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 0.4VA@20VDC |
| Electrical life | 50000 Cycle(s) |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | SPDT |
| Contact resistance | 0.01 mΩ |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| YTEOL | 0 |
| Objectid | 303936122 |
| Reach Compliance Code | Unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Actuator material | POLYAMIDE |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Shell material | STAINLESS STEEL |
| Terminal surface | GOLD/NICKEL |
| Termination type | SOLDER |
| Body color | RED |
| seal | EPOXY |
| End contact material | COPPER |
| insulator material | DIALLYL PHTHALATE |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| surface mount | NO |
| Terminal material | COPPER ALLOY |
| Actuator angle | 25 deg |
| Actuator color | BLACK |
| center contact material | COPPER |
| PCB hole count | 7 |
| Actuator length | 0.91 inch |
| body width | 8.7376 mm |
| body height | 11.811 mm |
| Body length or diameter | 16.7132 mm |
| Terminal length | 0.183 inch |