
Single Color LED, Pure Green, Water Clear, T-1 3/4, 5mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Objectid | 8283256754 |
| Reach Compliance Code | Unknown |
| Is Samacsys | N |
| Nominal luminous intensity | 20800.0 mcd |
| Number of functions | 1 |
| peak wavelength | 520 nm |
| surface mount | NO |
| color | PURE GREEN |
| Lens type | WATER CLEAR |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| perspective | 30 deg |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.025 A |
| Number of terminals | 2 |
| method of packing | TR |
| shape | ROUND |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| total height | 8.6 mm |
| size | 5 mm |
| T code | T-1 3/4 |