
Power Management IC Development Tools LM2738XSD EVAL BOARD
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Attribute | Attribute Value |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Power Management IC Development Tools |
| RoHS | Details |
| Product | Evaluation Boards |
| Type | Voltage Regulators - Switching Regulators |
| Tool Is For Evaluation Of | LM2738 |
| Input Voltage | 3 V to 20 V |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Description/Function | 550 KHz, 8 Pin LLP DC-DC Regulator |
| Output Current | 1.5 A |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity | 1 |
| LM2738XSDEVAL | LM2738YMYEVAL | LM2738YSDEVAL | LM2738YMY/NOPB | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Power Management IC Development Tools LM2738XSD EVAL BOARD | Power Management IC Development Tools LM2738YMY EVAL BOARD | Power Management IC Development Tools LM2738YSD EVAL BOARD | 550kHz/1.6MHz 1.5A step-down DC-DC switching regulator |
| Product Attribute | Attribute Value | Attribute Value | Attribute Value | - |
| Manufacturer | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | - |
| Product Category | Power Management IC Development Tools | Power Management IC Development Tools | Power Management IC Development Tools | - |
| RoHS | Details | Details | Details | - |
| Product | Evaluation Boards | Evaluation Boards | Development Kits | - |
| Factory Pack Quantity | 1 | 1 | 1 | - |