HCT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of ports | 2 |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| technology | CMOS |
| Other features | BROADSIDE VERSION OF 374 |
| MaximumI(ol) | 0.006 A |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Temperature level | MILITARY |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Output polarity | TRUE |
| Output characteristics | 3-STATE |
| encapsulated code | DIP |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 20000000 Hz |
| Number of functions | 1 |
| Number of digits | 8 |
| propagation delay (tpd) | 36 ns |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| series | HCT |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| JESD-30 code | R-CDIP-T20 |
| JESD-609 code | e4 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| width | 7.62 mm |
| length | 26.92 mm |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Encapsulate equivalent code | DIP20,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Number of terminals | 20 |
| Terminal surface | GOLD |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Filter level | 38535V;38534K;883S |
| total dose | 100k Rad(Si) V |
| Is Samacsys | N |
| Objectid | 1532325452 |
| package instruction | METAL SEALED, SIDE BRAZED, CERAMIC, DIP-20 |
| Reach Compliance Code | Unknown |
| Parts packaging code | DIP |
| Contacts | 20 |
| YTEOL | 0 |