SPST, Momentary, 0.1A, 60VDC, Wire Terminal, Panel Mount-threaded,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maximum contact current (DC) | 0.1 A |
| Maximum contact voltage (DC) | 60 V |
| Switch action | MOMENTARY |
| switch function | SPST |
| Contact (DC) maximum rated R load | .1A@60VDC |
| Switch type | CAPACITIVE SWITCH |
| Termination type | WIRE |
| Installation features | PANEL MOUNT-THREADED |
| seal | CORROSION PROOF; IK09; IP67 |
| surface mount | NO |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Objectid | 7201442168 |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| body height | 28.5 mm |
| Body length or diameter | 14.7 mm |