F/FAST SERIES, 8-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, CQCC28, CERAMIC, LCC-28
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | QCCN, LCC28,.45SQ |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | WITH STATUS FLIP-FLOP FOR INTERRUPT COMMANDS; WITH CLEAR |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | S-CQCC-N28 |
| length | 11.43 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.02 A |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC28,.45SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 65 mA |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.93 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 11.43 mm |
| Base Number Matches | 1 |