
Thermal Circuit Breaker, 2 Pole(s), 5A, 230VAC, Panel Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| circuit function | MANUAL ON/OFF |
| Rated breaking capacity | 5000 A |
| Actuator type | ROCKER |
| Other features | RATED BREAKING CAPACITY AT 50 VDC: 1000 A |
| Rated current | 5 A |
| Rated voltage (AC) | 230 V |
| Circuit protection type | THERMAL CIRCUIT BREAKER |
| Environmental characteristics | CORROSION RESISTANT; IP00; IP40 |
| Guideline | CCC; CE; CSA; CQC; KTL; UKCA; UL; VDE |
| Terminal shape | QUICK CONNECT |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Number of poles | 2 |
| surface mount | NO |
| Maximum operating temperature | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Objectid | 145654077530 |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| Is Samacsys | N |