General Purpose Inductor, 1uH, 30%, 1 Element, Iron-Core, 1010,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | 1010 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 1010 |
| structure | Encapsulated |
| core material | IRON |
| DC Resistance | 0.73 Ω |
| Nominal inductance(L) | 1 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e0 |
| Lead length | 5.33 mm |
| lead spacing | 2.41 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 1.65 mm |
| Package length | 2.54 mm |
| Package form | Radial |
| Package width | 2.54 mm |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 35 |
| Maximum rated current | 0.145 A |
| series | 100 |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | SOLID LEAD |
| Test frequency | 25 MHz |
| Tolerance | 30% |
| Base Number Matches | 1 |