
RF Coaxial Relay
| Parameter Name | Attribute value |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Input switching control type | Random |
| Relay type | RF COAXIAL RELAY |
| voltage standing wave ratio | 1.2 |
| Other features | WITH COIL TRANSIENT SUPPRESSION DIODE AND POSITIVE + COMMON |
| Maximum coil current (DC) | 0.09 A |
| Maximum insertion loss | 0.4 dB |
| Maximum isolation | 65 dB |
| operating hours | 10 ms |
| body width | 13.21 mm |
| body height | 33.02 mm |
| Body length or diameter | 34.04 mm |
| physical size | 34.04mm x 13.21mm x 33.02mm |
| Minimum operating frequency | |
| Relay action | LATCHED |
| Relay function | SPDT |
| Coil power | 2160 mW |
| Coil resistance | 266.67 Ω |
| Nominal coil voltage | 24 V |
| Electrical life | 1000000 Cycle(s) |
| Maximum operating frequency | 18000 MHz |
| Relay style | 1 FORM C |
| surface mount | NO |
| Termination type | CONNECTOR AND WIRE |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 65 °C |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Objectid | 1973659969 |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| Country Of Origin | USA |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 8 |