
5V, 6A Synchronous Step-Down Silent Switcher in 2mm x 2mm LQFN
| Parameter Name | Attribute value |
| Number of terminals | 12 |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Terminal surface | Gold (Au) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| package instruction | HVQCCN, |
| Manufacturer packaging code | 05-08-1530 |
| Date Of Intro | 2019-06-14 |
| Samacsys Thumbnail Image | https://componentsearchengine.com/Images/1/LTC3309AMPV#TRPBF.jpg |
| Samacsys Footprint Name | 12-LEAD (2mm × 2mm × 0.74mm)_2025-21 |
| Samacsys Released Date | 2025-02-01 05:54:22 |
| Is Samacsys | N |
| Contacts | 12 |
| Samacsys Confidence | 2 |
| Samacsys Modified On | 2025-02-01 05:54:22 |
| Objectid | 7311857430 |
| PCB Footprint | https://componentsearchengine.com/footprint.php?partID=2256632 |
| Samacsys PartID | 2256632 |
| Samacsys Package Category | Other |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| Schematic Symbol | https://componentsearchengine.com/symbol.php?partID=2256632 |
| Samacsys Description | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 0.5V 1 Output 6A 12-VFQFN Exposed Pad |
| Samacsys Pin Count | 13 |
| Samacsys Manufacturer | Analog Devices |
| YTEOL | 8.5 |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Status | Released |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Samacsys Part Category | Integrated Circuit |
| Is it lead-free? | No |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Number of functions | 1 |
| technology | CMOS |
| Other features | VOUT RANGE: 0.5V TO 5.5 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BUCK |
| Maximum switching frequency | 3000 kHz |
| Maximum input voltage | 5.5 V |
| Minimum input voltage | 2.25 V |
| Maximum output current | 10.1 A |
| Maximum output voltage | 5.5 V |
| Nominal input voltage | 3.3 V |
| Minimum output voltage | 0.5 V |
| JESD-30 code | S-XQCC-N12 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 2 mm |
| Maximum seat height | 0.83 mm |
| width | 2 mm |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| Humidity sensitivity level | 3 |