
PolyPhase® Synchronous Boost Controller with Input/Output Protection
| Parameter Name | Attribute value |
| length | 8 mm |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| width | 5 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 250 |
| Number of terminals | 38 |
| Encapsulate equivalent code | LCC38/44,.2X.32,20 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Terminal location | QUAD |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Objectid | 145071169227 |
| Samacsys Confidence | 2 |
| Schematic Symbol | https://componentsearchengine.com/symbol.php?partID=15461066 |
| Samacsys Thumbnail Image | https://componentsearchengine.com/Images/1/LTC3897IUHG-2#PBF.jpg |
| Samacsys Manufacturer | Analog Devices |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| PCB Footprint | https://componentsearchengine.com/footprint.php?partID=15461066 |
| Samacsys Pin Count | 39 |
| Samacsys Released Date | 2025-02-03 03:37:22 |
| Is Samacsys | N |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| package instruction | HVQCCN, LCC38/44,.2X.32,20 |
| Contacts | 38 |
| Manufacturer packaging code | 05-08-1616 |
| Samacsys Status | Released |
| Samacsys PartID | 15461066 |
| Samacsys Part Category | Integrated Circuit |
| Samacsys Package Category | Other |
| Samacsys Description | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 38-QFN (5x7) |
| Samacsys Modified On | 2025-02-03 03:37:23 |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Footprint Name | LTC3897IUHG-2#PBF-4 |
| YTEOL | 8.5 |
| Is it lead-free? | No |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PHASE-SHIFT CONTROL |
| Number of functions | 1 |
| technology | CMOS |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BOOST |
| Maximum switching frequency | 585 kHz |
| Maximum input voltage | 75 V |
| Minimum input voltage | 4.2 V |
| Nominal input voltage | 12 V |
| Maximum output voltage | 60 V |
| JESD-30 code | R-PQCC-N38 |