
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 24MHz Nom, HC49/4HSMX, SMD, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Other features | TR |
| Drive level | 500 µW |
| Series resistance | 40 Ω |
| Ageing | 5 PPM/YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| frequency stability | 0.005% |
| physical size | L11.4XB4.9XH4.3 (mm)/L0.449XB0.193XH0.169 (inch) |
| frequency tolerance | 30 ppm |
| load capacitance | 18 pF |
| Nominal operating frequency | 24 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| JESD-609 code | e1 |
| Terminal surface | TIN SILVER COPPER |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| surface mount | YES |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Objectid | 8338884903 |
| PCB Footprint | https://componentsearchengine.com/footprint.php?partID=13860981 |
| Samacsys Thumbnail Image | https://componentsearchengine.com/Images/1/830036533.jpg |
| Samacsys Part Category | Crystal or Oscillator |
| Samacsys Modified On | 2024-03-21 04:38:57 |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| Samacsys Status | Released |
| 2D Presentation | https://componentsearchengine.com/2D/0T/13860981.1.1.png |
| Samacsys Released Date | 2024-03-21 04:38:57 |
| Is Samacsys | N |
| Samacsys Description | Crystals WE-XTAL 24.0MHz 50ppm 13.4 x 4.9mm |
| Samacsys Manufacturer | Würth Elektronik |
| package instruction | HC49/4HSMX, SMD, 2 PIN |
| Samacsys Confidence | 3 |
| Samacsys PartID | 13860981 |
| Samacsys Pin Count | 2 |
| Samacsys Package Category | Other |
| Schematic Symbol | https://componentsearchengine.com/symbol.php?partID=13860981 |
| 3D View | https://componentsearchengine.com/viewer/3D.php?partID=13860981 |
| Samacsys Footprint Name | 830036533-1 |
| YTEOL | 15 |