Power Bipolar Transistor,
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | TO-220, 3 PIN |
| Reach Compliance Code | Compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 2 |
| Objectid | 8318734643 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Shell connection | COLLECTOR |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Maximum collector current (IC) | 4 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 400 V |
| Configuration | SINGLE |
| surface mount | NO |
| Minimum DC current gain (hFE) | 30 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Polarity/channel type | NPN |
| Nominal transition frequency (fT) | 5 MHz |
| JEDEC-95 code | TO-220AB |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| Guideline | TS 16949 |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |