
Clipped Sine Output Oscillator
| Parameter Name | Attribute value |
| physical size | 7.0mm x 5.0mm x 2.1mm |
| Is it Rohs certified? | Yes |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 9 |
| Objectid | 7014976567 |
| Reach Compliance Code | Unknown |
| Other features | TR, 7 INCH |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| Output level | 0.8 V |
| Maximum supply voltage | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V |
| Oscillator type | CLIPPED SINE |
| Output impedance | 10000 Ω |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| Ageing | 2.8 PPM/20 YEAR |
| frequency stability | 0.28% |
| Nominal operating frequency | 11.059 MHz |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 4 |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |