PCMCIA CONNECTOR,PCB MNT,RECEPT,68 CONTACTS,PIN,0.05 PITCH,PC TAIL TERMINAL
| Parameter Name | Attribute value |
| PCB contact row spacing | 1.905 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Board mount options | HOLE .086-.098 |
| Contact material | BRASS |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Insulator color | BLACK |
| Match contact row spacing | 0.05 inch |
| PCB contact pattern | STAGGERED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Plug contact pitch | 0.05 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Number of connectors | ONE |
| Plating thickness | 30u inch |
| body length | 2.44 inch |
| Terminal length | 0.118 inch |
| body width | 0.378 inch |
| subject depth | 1.378 inch |
| Dielectric withstand voltage | 100VAC V |
| Filter function | NO |
| maximum insertion force | .57546 N |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Number of ports | 1 |
| Evacuation force-minimum value | .0973 N |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Guideline | UL, CSA |
| Objectid | 301997194 |
| Reach Compliance Code | Unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| YTEOL | 0 |
| Contact to complete cooperation | AU ON NI |
| Durability | 10000 Cycles |
| Rated current (signal) | 0.5 A |
| Other features | LOW VOLTAGE |
| Contact resistance | 60 mΩ |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Total number of contacts | 68 |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | PCMCIA CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| Number of rows loaded | 2 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| PCB row number | 4 |