10 AWG 电子线 电线 65/28 黑色 600V 500.0'(152.4m)
| Parameter Name | Attribute value |
| category | |
| Maker | Belden Wire & Cable |
| series | - |
| Package | spool |
| Cable type | electronic wire |
| Wire gauge | 10 AWG |
| Number of wire strands | 65/28 |
| conductor material | Copper, tin plated |
| Sheath (insulation) material | Ethylene propylene diene rubber (EPDM) |
| Sheath (insulation) diameter | 0.240"(6.10mm) |
| Sheath (insulation) thickness | 0.064"(1.63mm) |
| length | 500.0'(152.4m) |
| Voltage | 600V |
| Operating temperature | - |
| Sheath color | black |
| characteristic | - |
| Basic product number | 37110 |