
桥式整流器 Single Phase 肖特基 60 V 表面贴装型 LMBS-1
| Parameter Name | Attribute value |
| category | |
| Maker | Micro Commercial Components (MCC) |
| series | LMB |
| Package | 卷带(TR)剪切带(CT)Digi-Reel® |
| Diode type | Single Phase |
| technology | Schottky |
| Operating temperature | -55°C ~ 150°C |
| Installation type | surface mount type |
| Package/casing | 4-SMD, gull wing |
| Supplier device packaging | LMBS-1 |
| Voltage - Peak Reverse (Maximum) | 60 V |
| Current - average rectification (Io) | 2 A |
| Voltage at different If - Forward (Vf) | 700 mV @ 1 A |
| Current at different Vr - reverse leakage | 500 µA @ 60 V |
| Basic product number | LMB26 |