Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 1000uF 25V
| Parameter Name | Attribute value |
| Product Category | DC Fans |
| Manufacturer | NMB ( Minebea ) |
| RoHS | Details |
| Type | Axial |
| Frame Dimensions - mm | 60 mm L x 60 mm W x 20 mm H |
| Operating Supply Voltage | 12 VDC |
| Airflow | 17.6 CFM |
| Speed | 4400 RPM |
| Pressure Type | 0.16 in H2O |
| Bearing Type | Ball |
| Noise | 31.5 dBA |
| Power Rating | 1.32 W |
| Housing Material | Plastic |
| Termination Style | Wire Leads |
| Current Type | DC |
| Height | 20 mm |
| Length | 60 mm |
| Product | DC Fans |
| Size | 60 mm |
| Factory Pack Quantity | 120 |
| Width | 60 mm |
| Unit Weight | 3 oz |

| 2408NL-04W-B50-L00 | 06020MA-24M-AA-00 | 06020MA-24M-EL-00 | 06020MA-12L-AL-00 | 06020MA-24L-AT-00 | 06020MA-12N-AL-00 | 2408NL-04W-B40-P00 | 06020MA-12K-EA-00 | 2408NL-05W-B40-P00 | 2408NL-04W-B49-L00 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 1000uF 25V | DC Fans Axial Fan, 60x20mm 24VDC, Rib, 2-Wire | DC Fans Fan, 60x20mm, 24VDC Flange, Lock, 3Wire | DC Fans 60x20mm, 12VDC, Rib Lock Rotor, 3Wire | DC Fans Fan, 60x20mm, 24VDC Rib, Tach, 3Wire | DC Fans 60x20mm, 12VDC, Rib Lock Rotor, 3Wire | Linear Voltage Regulators 5.0V 1.0A Positive | DC Fans Axial Fan, 60x20mm 12VDC, Flange, 2Wire | Motor / Motion / Ignition Controllers u0026 Drivers Dual Full Bridge PWM Motor Driver | DC Fans 60x20mm, 12VDC, Rib Lock Rotor, 3Wire |
| Product Category | DC Fans | DC Fans | DC Fans | DC Fans | DC Fans | DC Fans | DC Fans | DC Fans | DC Fans | DC Fans |
| Manufacturer | NMB ( Minebea ) | NMB ( Minebea ) | NMB ( Minebea ) | NMB ( Minebea ) | NMB ( Minebea ) | NMB ( Minebea ) | NMB ( Minebea ) | NMB ( Minebea ) | NMB ( Minebea ) | NMB ( Minebea ) |
| Current Type | DC | DC | DC | DC | DC | DC | DC | DC | DC | DC |
| Factory Pack Quantity | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 |
| RoHS | Details | Details | Details | - | Details | Details | Details | Details | Details | Details |