
Board Connector, 17 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Conexcon Group |
| Reach Compliance Code | unknown |
| body width | 0.246 inch |
| subject depth | 0.27 inch |
| body length | 3.4 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact completed and terminated | TIN |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Durability | 50 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 5075 |
| Plug contact pitch | 0.2 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Rated current (signal) | 7 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.091 inch |
| Terminal pitch | 5.08 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 17 |
| Base Number Matches | 1 |

| 5075-2-17-1 | 5075-2-12-1 | 5075-2-13-1 | 5075-2-15-1 | 5075-2-16-1 | 5075-2-18-1 | 5075-2-19-1 | 5075-2-04-1 | 5075-2-06-1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 17 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 12 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 13 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 15 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 16 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 18 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 19 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 4 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle | Board Connector, 6 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.2 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| body width | 0.246 inch | 0.246 inch | 0.246 inch | 0.246 inch | 0.246 inch | 0.246 inch | 0.246 inch | 0.246 inch | 0.246 inch |
| subject depth | 0.27 inch | 0.27 inch | 0.27 inch | 0.27 inch | 0.27 inch | 0.27 inch | 0.27 inch | 0.27 inch | 0.27 inch |
| body length | 3.4 inch | 2.4 inch | 2.6 inch | 3 inch | 3.2 inch | 3.6 inch | 3.8 inch | 0.8 inch | 1.2 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN | SN | SN | SN | SN | SN | SN | SN | SN |
| Contact completed and terminated | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN | TIN |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V | 1000VAC V |
| Durability | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles | 50 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| insulator material | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC | THERMOPLASTIC |
| Manufacturer's serial number | 5075 | 5075 | 5075 | 5075 | 5075 | 5075 | 5075 | 5075 | 5075 |
| Plug contact pitch | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch | 0.2 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Rated current (signal) | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A | 7 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.091 inch | 0.091 inch | 0.091 inch | 0.091 inch | 0.091 inch | 0.091 inch | 0.091 inch | 0.091 inch | 0.091 inch |
| Terminal pitch | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 5.08 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 17 | 12 | 13 | 15 | 16 | 18 | 19 | 4 | 6 |
| Maker | Conexcon Group | Conexcon Group | Conexcon Group | Conexcon Group | Conexcon Group | Conexcon Group | Conexcon Group | Conexcon Group | - |