Laser Diode, 635nm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SANYO |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum forward current | 0.055 A |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating temperature | 40 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| Optoelectronic device types | LASER DIODE |
| peak wavelength | 635 nm |
| surface mount | NO |
| Base Number Matches | 1 |
| DL3148-011 | DL3144-005 | |
|---|---|---|
| Description | Laser Diode, 635nm, | Laser Diode, 780nm, |
| Maker | SANYO | SANYO |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Maximum forward current | 0.055 A | 0.055 A |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating temperature | 40 °C | 60 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C | -10 °C |
| Optoelectronic device types | LASER DIODE | LASER DIODE |
| peak wavelength | 635 nm | 780 nm |
| surface mount | NO | NO |
| Base Number Matches | 1 | 1 |