Switching Controller, Voltage-mode, 215kHz Switching Freq-Max, PDSO20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Harris |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 13.2 V |
| Minimum input voltage | 10.8 V |
| Nominal input voltage | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 215 kHz |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| HIP6005BCV | HIP6005BCB | HIP6005BCV-T | |
|---|---|---|---|
| Description | Switching Controller, Voltage-mode, 215kHz Switching Freq-Max, PDSO20 | Switching Controller, Voltage-mode, 215kHz Switching Freq-Max, PDSO20 | Switching Controller, Voltage-mode, 215kHz Switching Freq-Max, PDSO20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE | VOLTAGE-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 13.2 V | 13.2 V | 13.2 V |
| Minimum input voltage | 10.8 V | 10.8 V | 10.8 V |
| Nominal input voltage | 12 V | 12 V | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES |
| Switch configuration | PUSH-PULL | SINGLE | PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 215 kHz | 215 kHz | 215 kHz |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 |