ZENER DIODE,SINGLE, TWO TERMINAL,140V V(Z),5%,DO-204AL
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 475 Ω |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum power dissipation | 1 W |
| Nominal reference voltage | 140 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| Working test current | 5.3 mA |
| Base Number Matches | 1 |