LS SERIES, 6-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDIP16, CERAMIC, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | WITH DUAL OUTPUT ENABLE |
| Control type | ENABLE LOW |
| series | LS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 |
| length | 19.43 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.012 A |
| Number of digits | 6 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 21 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 22 ns |
| propagation delay (tpd) | 22 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 54LS366ADMQB | 54LS366ALMQB | 54LS366AFMQB | |
|---|---|---|---|
| Description | LS SERIES, 6-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | LS SERIES, 6-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | LS SERIES, 6-BIT DRIVER, INVERTED OUTPUT, CDFP16, CERAMIC, FP-16 |
| Parts packaging code | DIP | QLCC | DFP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 | QCCN, LCC20,.35SQ | DFP, FL16,.3 |
| Contacts | 16 | 20 | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| Other features | WITH DUAL OUTPUT ENABLE | WITH DUAL OUTPUT ENABLE | WITH DUAL OUTPUT ENABLE |
| Control type | ENABLE LOW | ENABLE LOW | ENABLE LOW |
| series | LS | LS | LS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T16 | S-CQCC-N20 | R-GDFP-F16 |
| length | 19.43 mm | 8.89 mm | 9.6645 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.012 A | 0.012 A | 0.012 A |
| Number of digits | 6 | 6 | 6 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 16 | 20 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | INVERTED | INVERTED | INVERTED |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DFP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | LCC20,.35SQ | FL16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | FLATPACK |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum supply current (ICC) | 21 mA | 21 mA | 21 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 22 ns | 22 ns | 22 ns |
| propagation delay (tpd) | 22 ns | 22 ns | 22 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B | 38535Q/M;38534H;883B |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 1.905 mm | 2.032 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | FLAT |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL |
| width | 7.62 mm | 8.89 mm | 6.604 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |