
Board Connector, 6 Contact(s), Female, Straight, Crimp Terminal, Latch, Natural Insulator, Plug
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.801 inch |
| subject depth | 1.187 inch |
| body length | 0.848 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact arrangement | S0P6 |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 2100VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | 3191 |
| Mixed contacts | YES |
| Installation option 1 | LATCH |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | CABLE |
| Number of connectors | ONE |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 6 |
| Base Number Matches | 1 |