
AND Gate, HC/UH Series, 3-Func, 3-Input, CMOS, PDIP14, DP-14
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 |
| length | 19.2 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | AND GATE |
| MaximumI(ol) | 0.004 A |
| Number of functions | 3 |
| Number of entries | 3 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 2/6 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 25 ns |
| propagation delay (tpd) | 125 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Schmitt trigger | NO |
| Maximum seat height | 5.06 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| Base Number Matches | 1 |

| HD74HC11P | HD74HC11RP | HD74HC11T | HD74HC11FP | |
|---|---|---|---|---|
| Description | AND Gate, HC/UH Series, 3-Func, 3-Input, CMOS, PDIP14, DP-14 | AND Gate, HC/UH Series, 3-Func, 3-Input, CMOS, PDSO14, FP-14DN | AND Gate, HC/UH Series, 3-Func, 3-Input, CMOS, PDSO14, TSSOP-14 | AND Gate, HC/UH Series, 3-Func, 3-Input, CMOS, PDSO14, FP-14DA |
| Maker | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | DIP | SOIC | TSSOP | SOIC |
| package instruction | DIP, DIP14,.3 | SOP, SOP14,.25 | TSSOP, | SOP, SOP14,.3 |
| Contacts | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 |
| length | 19.2 mm | 8.65 mm | 5 mm | 10.06 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | AND GATE | AND GATE | AND GATE | AND GATE |
| Number of functions | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Number of entries | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP | TSSOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 125 ns | 125 ns | 25 ns | 125 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.06 mm | 1.75 mm | 1.1 mm | 2.2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 5 V | 4.5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 7.62 mm | 3.9 mm | 4.4 mm | 5.5 mm |
| Is it Rohs certified? | conform to | incompatible | - | conform to |
| MaximumI(ol) | 0.004 A | 0.004 A | - | 0.004 A |
| Encapsulate equivalent code | DIP14,.3 | SOP14,.25 | - | SOP14,.3 |
| power supply | 2/6 V | 2/6 V | - | 2/6 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 25 ns | 25 ns | - | 25 ns |
| Schmitt trigger | NO | NO | - | NO |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - |